Chystáte se na Floridu? Máme pro vás sbírku rad a tipů, kterými jsme se nachytračili během naší vlastní výpravy kolem Floridy z roku 2011. Exklusivně jako bonus k cestopisu z Floridy zde uvádíme užitečné informace, které se mohou hodit každému, kdo sní o dovolené ve slunečném státě jižní USA.

Tip: Jak ušetřit

Hotely si můžete rezervovat pomocí PlnáPeněženka a dostat vždy až 4% z ceny nazpátek.

Zaregistruj se na PlnáPeněženka

Tip: Pojištění za polovic

Další bezva možností jak ušetřit je využít 50% slevu na cestovní pojištění od Axy.

Získat slevu

Před cestou na Floridu

Ještě než se člověk vydá na Floridu, je třeba zařídit pár formalit. Naštěstí jich není moc a nepředstavují žádné velké komplikace. Tedy pokud nejste zrovna terorista nebo nositelé moru…

Víza

Pro cestování do USA a tedy i na Floridu neplatí pro Českou republiku vízová povinnost, ale je nahrazena žádostí ESTA. Získat toto povolení naštěstí není nijak složité, je třeba vyplnit formulář ESTA online, kde v podstatě potvrdíte, že nejste teroristé a nemáte super šílenou chorobu, která by zchvátila svět. Pár dnů po vyplnění žádosti nám bylo vízum uděleno a hotovo… Žádost musí být schválena nejpozději 72 hodin před cestou do USA a platí pro následující dva roky.

Očkování

Pro cestu na Floridu není třeba se povinně očkovat. My sami žádné očkování nepodstoupili, ale určitě si nezapomeňte zařídit pojištění léčebných výloh a nějaký ten opalovací krém. Doporučujeme si zřídit cestovní pojištění přes AXA Assistance, protože dávají 50% slevu.

Letenky

Letenky na Floridu stojí průměrně okolo 15.000 – 22.000 Kč a doporučujeme si je zakoupit s předstihem, když jsou ceny nižší. U Pelikána je možnost získat slevu pro mládežníky, což jistě ocení mladší cestovatelé jako my.

Rozhovor s celním úředníkem

Je dobré se mentálně připravit na rozhovor s celním úředníkem před odletem. Ten probíhá obvykle na posledním letišti před USA a není naštěstí nijak záludný. Úředník si obvykle jen potřebuje ověřit, zda jste schopni se v Americe dorozumět a v případě, že nejste, že máte někoho schopnějšího s sebou. Ivetka prošla snadno – stačilo se jí usmát. Já bohužel v Londýně vyfasoval amerického Inda, který neskutečně žvatlal a nebylo mu rozumět. Připadal jsem tak trošku jako hlupák, protože ač mám angličtinu dobrou, nebyl jsem skoro schopný se s ním dorozumět. I to se ale dalo překonat s milým úsměvem. Bohužel paní přede mnou, která letěla sama a neuměla slovo anglicky, takové štěstí neměla a jiná úřednice ji odvedla kamsi pryč…

Počasí na Floridě

Florida-pocasi

Je docela jedno, kdy se na Floridu vydáte – tak jako tak se nevyhnete prudkým vedrům. My zde byli v září a teploty se standardně pohybovaly okolo 30 stupňů. Prakticky každá budova na Floridě je vybavena klimatizací, která teplotu sráží na chladivou úroveň, což může být trochu nepříjemné a tu a tam se dostaví zákeřná rýmička. Aklimatizace není zas tak hrozná, ale všudypřítomné dusno je docela náročné. Naštěstí je vždy po ruce nějaký ten oceán, kde se můžete osvěžit. Pokud se vydáte do pralesů, počítejte s otravnými komáry, kterým zdejší klima náramně svědčí, což důsledně oslavují neustálým množením. Dalším typickým vrtochem počasí na Floridě jsou náhlé bouřky, které se zjeví odnikud, zalijí vše hustým proudem vody a pak zase zmizí.

Sezóna a mimosezóna

Za sezónu se na Floridě považují zimní a jarní měsíce, kdy jsou teploty únosnější. Naopak letní měsíce jsou sice polité horkem, ale na druhou stranu je tu méně lidí, nižší ceny za ubytování a prázdnější pláže.

Hurikány a tornáda

Florida je každý rok napadána hurikány všeho druhu. Ty se obvykle tvoří v Mexickém zálivu nebo jižně od Floridy a poté vesele skotačí až na sever USA, přičemž cestou nabírají na síle. Hurikánová sezóna je nejsilnější právě v září, kdy jsme se na Floridu vydali my s Ivetkou. Během pobytu Ivetky ve škole LAL se zrovna zrodil hurikán Irene, který později trošku zpustošil New York. Je dobré sledovat vývoj počasí a hurikánů na místních televizních stanicích či na webu. No a pokud to přijde, schovejte se :)

Ubytování na Floridě

Kempy

Florida-Kempy

My původně plánovali strávit noci na Floridě pod stanem v kempech. Bohužel zdejší kempy dost připomínají divočinu v džungli, která je obklopená dusnem a zamořená komáry. My zvládli jen dvě noci v Bahia Honda SP. V zimě je však teplota příjemnější a komáři zmizí. Cenné informace získáte na webu státních parků. Ceny za noc jsou různé, ale většinou se pohybují v rozmezí 25-40 USD včetně poplatku za vjezd vozidla.

Motely

Florida-Penziony

Místo kempů se nám nakonec nejlépe osvědčilo ubytování v motelech, kde je možné získat slevu z brožurek, které jsou na každém odpočívadle u cest. Pokoje jsou klimatizované, poskytují příjemné pohodlí a základní vybavení. Cena za ubytování v motelech je obvykle kolem 50-60 USD za noc. Motely najdete jak přímo ve městech, tak i kus dál po cestě. Doporučit můžeme sítě motelů 8 Inn, Days Inn či Americas Best Value Inn.

Ušetřit se dá také tak, že budete motely rezervovat přes Booking.com přes portál PlnáPeněženka, která vám z ceny ubytování vrátí až 4 % zpátky.

Hotely

Florida-Hotely

Kromě kempů a motelů je samozřejmě možné ubytovat se ve vyšším komfortu hotelů ve městech. Ceny jsou vyšší, ale zato získáte komfort vybavenějších pokojů, hotelového bazénu, občerstvení v baru či terasu s výhledem na oceán. Nejlepší hotel, jehož služby jsme využili, byl určitě ze sítě La Quinta Inn. Ceny v hotelích jsou různé podle jejich úrovně a města, kde se nacházejí. Za noc tu můžete nechat 70 USD stejně jako 150 USD.

Ušetřit se dá také tak, že budete hotely rezervovat přes Booking.com přes portál PlnáPeněženka, která vám z ceny ubytování vrátí až 4 % zpátky.

Doprava na Floridě

V USA se jezdí vpravo a příliš tu nenarazíte na nějaké dopravní rarity. Nás pouze překvapila možnost jet na červenou, pokud odbočujete vpravo a zleva nic nejede. Také stojí za zmínku, že pokud dorazíte na křižovatku bez světel, má obvykle přednost prostě ten, kdo přijede jako první, nebo se první rozhoupe k činu. Občas vznikne komická situace, kdy na každé straně stojí auto a jeho řidič s úsměvem na rtech kouká, co bude. Všeobecně se dá říci, že Floriďané jsou klidní řidiči.

Půjčení auta

Florida-Autopujcovny

Půjčit si na Floridě auto není nijak složité. Autopůjčoven je tu habaděj a na každém letišti je jich hned několik. My doporučujeme zařídit si půjčení auta předem u agentury RentalCars, která nabízí srovnání cen u různých půjčoven a zároveň umožňuje získat slevu za výběr některého ze zvýhodněných balíčků – například pro mladé řidiče pod 25 let (kde se platí příplatek, což může celkovou cenu až zdvojnásobit). Problém není ani případný nedostatek vozů z rezervované kategorie – my si rezervovali vůz z nejnižší kategorie, ale protože nebyly k mání, dali nám k dispozici vůz ze střední kategorie bez jakýchkoli příplatků.

Jak se jezdí na Floridě

O jízdě na červenou při odbočování jsme se zmiňovali výše. Rychlostní limity jsou 80 mil za hodinu mimo obce a 40 mil za hodinu v obcích. Dálnice tu jsou povětšinou neplacené a pokud ano, tak je poplatek snesitelný (od 50 centů po pár dolarů). Občas můžete zaplatit za vjezd na nějaký nově postavený most. Dopravu hlídají místní policisté, ale jen zřídkakdy jsme narazili na smolaře, který by vyhrál pokutu.

Florida a její nejlepší pláže

Florida-Plaze

Florida se pyšní jedněmi z nejkrásnějších pláží v USA. Některé sice mohou být trochu zaneřáděné od naplavených rostlin či lemované mangrovy, kde se množí komáři, ale celkově jsou čisté, dlouhé, krásně písečné a bohaté na mušle. Vzhledem k tomu, že každý kousek pobřeží Floridy se chlubí nějakou tou pláží, z nichž mnohé mají i celosvětová ocenění, není jednoduché se rozhodnout, který kousek písečného ráje navštívit. Náš cestopis Florida proto nabízí přehled 10 nejlepších pláží, které jsme navštívili v tomto článku.